Januárban vettem egy Ulefone Paris telefont, és eddig leginkább pozitív tapasztalatokat szereztem vele. Augusztusban kiadták rá az Android 6.0 Marshmallow frissítést, amit ebben a formában inkább ne tettek volna. Kipróbáltam, de a tapasztalatok után visszatértem az 5.1 rendszerhez.
A Paris legutóbb 24000 Ft volt szállítással együtt a Banggood.com európai raktárából rendelve, ezzel csak tovább javult az ár-érték mutatója. 2015. végén jelent meg a telefon, és a gyártó márciusra Marshmallow frissítést ígért hozzá. Ez nem teljesült, mert a Paris sikerén felbuzdulva újabb és újabb telefonokat adtak ki, ezzel a fejlesztői kapacitásuk teljesen le lett kötve. Nyárra kiadtak két béta verziót, de ezek olyan sok bugot tartalmaztak, hogy gyakorlatilag használhatatlanok voltak. A vásárlói nyomás egyre nőtt, így a második béta verziót átnevezték véglegesre és kiadták hivatalosan. Ennek így sok értelme nem volt, mert a Paris eredeti Android 5.1 szoftvere atomstabil és szinte bugmentes, ez a 6.0 frissítés viszont igen csúnya bugoktól hemzseg.
Android 6.0 előnyök (Ulefone Paris telefonon)
- A takarékosabb rendszer miatt kb. 20%-kal tovább bírja a készülék akkumulátora.
- Rendszerszinten monitorozott a memória használata.
- Biztonsági frissítések.
Android 6.0 problémák (20160811 verziónál)
- Az alsó gombok háttérvilágítása nem működik.
- A figyelmeztető LED nem működik.
- A közelség érzékelő szenzor rapszódikusan működik, így telefonálás közben kellemetlen meglepetések jöhetnek.
- Az 5.1 verzión tökéletesen futó alkalmazások egy része 6.0 alatt instabil vagy egyáltalán nem működik.
Az utolsónak említett probléma nem feltétlenül Ulefone sajátosság. Sok 5.x => 6.0 váltást kapott LG, Samsung és egyéb gyártótól származó készüléken hasonló a helyzet. Én nem sok alkalmazást használok, de a Runtastic PRO pl. el sem indul a telefonon a 6.0 frissítés után. A fejlesztő (Runtastic) is felelőssé tehető abban, hogy a lassan 1 hete leadott hibajegyemre a mai napig nem reagáltak, csupán az automatájuk küldözgeti rendszeresen a még egy kis türelmemet kérő válaszokat.
Alaposan átnéztem a 6.0 kiadást, de parasztvakításon kívül nem sok hasznos funkciót találtam benne. A „Turbo download” és a jogosultságok megváltozott kezelése nem igazán fog hiányozni, de a memória használatának monitorozását és a javított akkuidőt sajnálom (+20% körüli). Az Android 6.0 rendszerre az OTA frissítés nem megy (egyelőre), ezáltal a kevésbé próbálgatós kedvű felhasználókat megóvja ettől a bugos frissítéstől a gyártó.
Én szinte sírva menekültem vissza a jól bevált 5.1 rendszerhez, de ez nem ment könnyen. A 6.0 frissítés az SD kártyáról, könnyen telepíthető, de hasonlóan egyszerű mód a visszalépésre nincs. Marad a Windows alóli flash írás lehetősége. Windows 10 64bit alól ez kissé rémálom, mert nem minden MTK driver működik megfelelően, a gyártói oldalon pedig lényeges részletekről sunyin hallgat a leírás.
Android 5.1 visszaállítás
Nem javaslom senkinek a telefon gyári szoftverének frissítését, mert a jelenleg kiadott 6.0 nem alkalmas a mindennapi használatra. Ha valaki mégis hozzám hasonlóan szeret saját kézből tapasztalatokat szerezni, akkor néhány napnyi szenvedés után jöhet majd a downgrade. Ezt könnyíti meg az alábbi leírás.
FONTOS! Az elflashelt telefonra nem érvényes a gyártói garancia, a szervizek pedig nagyjából egy új telefon árát kérik el a javításért. Ezen tények miatt hangsúlyozom, hogy a leírásom felhasználásából fakadó károkért felelősséget vállalni nem tudok, és a felmerülő problémák megoldásában nem tudok segíteni. Senkit nem bíztatok arra, hogy pusztán a leírásomra alapozva belekezdjen a flash felülírásába. A leírás felhasználása szigorúan csak saját felelősségre történhet!
A visszaállítás menete Windows 10 rendszeren:
- Menteni a telefonról minden fontosat, beleértve az SD kártyán lévő tartalmakat is.
- Windows 10 drivert telepíteni a leírása szerint. (link a bejegyzés végén)
- SPMultiPortFlashDownloadProject programot kicsomagolni. (link a bejegyzés végén)
- Az 5.1 ROM (20160128) archívumát kicsomagolni. A gyártónál ez már nincs fenn, de a Needrom.com oldalon fent lévő a gyárival azonos. (link a bejegyzés végén)
- Poweroff után a SIM-et, a memóriakártyát és az akkumulátort eltávolítani a telefonból.
- Elindítani a „Windows Device Manager” alkalmazást, majd a „View” menü alatt bekapcsolni a „Show hidden devices” lehetőséget.
- A telefont (továbbra is akku nélkül) USB kábelen csatlakoztatni a számítógéphez.
- A „Windows Device Manager” alkalmazásban megnézni (Ports alatt), hogy melyik COM portot kapta a telefon. (pl. MediaTek Preloader USB VCOM (Android) (COM3) esetén a 3. COM portot)
- A telefon USB kábelét kihúzni a számítógépből.
- A SPMultiPortFlashDownloadProject.ini fájlban a [PreloaderPorts] szakaszba (csak oda!) beírni a kapott COM port számát a Channel0 változóhoz. (pl. Channel0=3)
- SPMultiPortFlashDownloadProject.exe indítása után a „File” => „Open Download Agent File” menüpontban kiválasztani azt az „MTK_AllInOne_DA.bin” fájlt, amely a kicsomagolt SPMultiPortFlashDownloadProject mappájában van.
- A „Scatter” gombbal kiválasztani a kicsomagolt ROM mappájából az „MT6753_Android_scatter.txt” fájlt.
- A beállítások zanzásítva: Firmware upgrade, 921600, High Speed, No battery, EnableAutoPolling.
- A „Start all” gombbal elindítani a feltöltést.
- Ismét rádugni a telefont a számítógép (ugyanazon!) USB portjára. (A telefon csak 2 másodpercig van firmware feltöltési módban.)
- A frissítés néhány percig tart, a végén le lehet húzni a telefont.
- Akkut és egyebeket visszatenni, bekapcsolni a telefont.
- Örülni a visszakapott 5.1 rendszernek.
Ezután lesz egy teljesen új, üres Android 5.1 az Ulefone Paris telefonon. Természetesen az alulfizetett kis kínai programozók által injektált malware alkalmazásokat illik eltávolítani a friss rendszerről. Az Ibingo és a CallerIDSearch appok törlése egyértelműen javasolható, de az utóbbihoz root jogosultság is kell. Ez egy 5 perces művelet, és eltávolítás után egy sallangoktól mentes, kiváló telefont kapunk vissza.
Az elmúlt 8 hónap tapasztalatai csak megerősítették bennem, hogy az Ulefone Paris a jelenleg kapható legjobb ár-érték arányú telefon a piacon. A kamerája köröket ver az eggyel (vagy kettővel) magasabb árkategóriában versenyző modellekre és a belépő szintű digitális fényképezőgépekre. A családunkban jelenleg 3 ilyen telefon működik kiválóan, az aktívabb felhasználóknál egy-egy powerbankkal megtámogatva.
Linkek:
http://ulefone.com/download/paris.html
http://tehnotone.com/windows-10-mtk-vcom-usb-drivers-for-32-64-bit-drivers-installation-tutorial/
http://www.needrom.com/download/ulefone-paris-7/
Frissítés (2016-09-08):
Az Ulefone újabb frissítést adott ki, amelyben több lényeges hibát már kijavított, de a 6.0 rendszeren továbbra sem működik pl. a Runtastic app. A próbát követően én emiatt tértem vissza újra a jól bevált 5.1 rendszerhez. A Runtastic érdemben a mai napig sem reagált a hibajelzésemre, így azt hiszem, idővel inkább másik futós app után nézek.
Szia,
A 6-os rootolásával foglalkoztál?
szia
HyGy
Nem, nekem a kiadott 6.0 nem vált be. Gondolom 6.0 esetén is kb. ugyanazok az eljárások működnek, mint Lollipopnál (pl. TWRP + SuperSU).