A napokban belefutottam egy érdekes problémába. A Google+ szolgáltatásban megosztott linkekhez a G+ több weblapnál nem vette figyelembe a weblapon szereplő leírást (meta description), és az átvett link is furcsa volt (egy látszólag oda nem illő #_sid=0 került a végére). A hibajelenség nem minden lapot érintett, de a problémás lapok egytől egyig korszerű, érvényes HTML5-re épülő oldalak voltak, Schema.org jelölésekkel. 1-2 WordPress alapon, 1-2 saját motorral.
Megnéztem néhány problémás weblapot
Az alapvető hibalehetőségeket futottam át első körben.
- A lap elérhető robotok számára is.
- A lap karakterkódolása rendben.
- Title tag formátuma, hossza, kódolása rendben.
- Meta description van, formátuma, hossza, kódolása ok.
- OpenGraph cím és leírás (og:title és og:description) van, mind tökéletes.
- Schema.org jelölések érvényesek.
Akkor mi volt a gond mégis?
Beletelt néhány percbe mire megtaláltam a megoldást. A Google+ a Schema.org jelölések mellett már nem vette figyelembe a description metában megadott leírást. Külön, Schema.org-os description azonban egyik lap forrásában sem volt fellelhető. Szükséges volt tehát egy Schema.org leírás beállítása. Emellett a Schema.org jelöléssel ellátott elemhez kellett még egy id attribútum is, mert a G+ a szemantikus web elvárásainak megfelelően a leglényegesebb, jelölt elemre mutató linket szúr be, ez azonban id attribútum nélkül nem lehetséges.
Az alábbi érvényes, de mégis kevés volt
<!DOCTYPE html> <html lang="hu"> <head> <meta charset="utf-8"> <title>Ez egy példa cikk</title> <meta name="description" content="Milyen kellemetlen is..."/> <meta property="og:title" content="Ez egy példa cikk"/> <meta property="og:description" content="Milyen kellemetlen is..."/> </head> <body> <article itemscope itemtype="http://schema.org/Article"> <h1 itemprop="name">Ez egy példa cikk</h1> <p> Milyen kellemetlen is, amikor valami nem az elvárásainknak megfelelően működik. </p> </article> </body> </html>
Az üdvözítő megoldás kivonata
<!DOCTYPE html> <html lang="hu"> <head> <meta charset="utf-8"> <title>Ez egy példa cikk</title> <meta name="description" content="Milyen kellemetlen is..."/> <meta property="og:title" content="Ez egy példa cikk"/> <meta property="og:description" content="Milyen kellemetlen is..."/> </head> <body> <article itemscope itemtype="http://schema.org/Article" id="article"> <meta itemprop="description" content="Milyen kellemetlen is..."/> <h1 itemprop="name">Ez egy példa cikk</h1> <p> Milyen kellemetlen is, amikor valami nem az elvárásainknak megfelelően működik. </p> </article> </body> </html>
A megoldás kulcsa tehát egy megfelelő ‘id=”…’ attribútum és a ‘meta itemprop=”description” …’ tag beillesztése volt.
A fenti, apró hiba is jól mutatja, hogy a Schema.org jelölései a keresők üzemeltetői számára mára a weblap minden más eleme fölé emelkedtek. Már nem csak a SEO/SERP szempontjából ezek a weblapok leginkább kiemelt jelentőségű elemei.
A Schema.org oldalra is érdemes ellátogatni egy-egy új weboldal fejlesztése során, mert az itt fellelhető anyagok nincsenek kőbe vésve, a jelölések és a dokumentációk is folyamatosan bővülnek.