Egy rendszergazda a fél életét egy irodában, számítógép előtt gubbasztva tölti. A természetjárás, túrázás ezt kiválóan egészítené ki, de a mozgástól elszokott embereknek kezdetben roppant fárasztó. A csoporttól lemaradni vagy másokat visszatartani kínos, lépést tartani egy gyakorlott, edzett túrázóval kb. esélytelen vállalkozás. A természetben is van egy „sport”, amit ülve, pihenve, jó levegőn lehet végezni. Igen, a horgászat az. Ha nem is ettől válnak edzetté a pocakos rendszergazdák, de szellemileg felfrissülhetnek a számítógépektől távol, a vízparton.
Állami horgászjegy
Egy apró gond van a horgászattal. Magyarországon alapvetően a rendszerváltás előtti időkből itt maradt engedélyezési rendszer van érvényben. Az adott vízre érvényes napijegyet csak állami horgászjegy megléte mellett lehet kiváltani. Ehhez azonban az alábbiak (is) szükségesek.
- Horgászviszga, amelyet leginkább az egyesületek tartanak. A horgászegyesület az a hely, ahol a nyugdíjas papa majd eldönti, hogy megtanultad-e a 70 oldalas anyagot, és meg tudsz-e különböztetni egymástól két 95%-ban azonosan kinéző halfajt. Enyhén szólva is bohóckodás jellege van a dolognak, de szerencsére egy életben csak egyszer kell vizsgát tenni.
- A sikeres horgászvizsga önmagában semmire nem jó, nem lehet vele horgászni sehol, csak egy darab papír. Egyesületi tagság nélkül nem adnak ki állami horgászjegyet, ami a nevével ellentétben nem helyfoglalásra, hanem csak területi jegy megvételére jogosít.
- Az egyesületbe lépés után már kiváltható az állami horgászjegy, a tényleges engedély, ami az adott évre érvényes.
- Ha az állami horgászjegy is megvan, akkor lehet venni mondjuk egy 24 órára érvényes területi jegyet, amivel az adott horgászhelyen be lehet lógatni a botokat.
Természetesen semmi nincs ingyen.
- Horgászvizsga: 3.500 Ft (plusz a legtöbb helyen a vizsgáztató +1000 Ft-ért a vizsga előtt felkészítő órát tart)
- Egyesületi tagság: 5.000 és 100.000 Ft között van évente, egyesülettől és a tagsággal kifogható halak számától függően. A belépő tagokkal magasabb díjat fizettetnek, nem ritka a plusz 60-80 ezer forintos „haltelepítési” vagy egyéb címszó alatt beszedett sarc.
- Éves állami horgászjegy: 2000 Ft
- Fogási napló: 200 Ft, ezt kötelező folyamatosan vezetni, és minden évben leadni.
- Területi jegy: 5.000 és 8.000 Ft között mozog egy 24 órás jegy, területtől függően.
Könnyű kiszámolni, hogy legalább 16-17 ezer forintba kerül, ha valaki leülne egy hétvégén a vízparton botot lógatni. Ehhez jön még a benzin, vonat vagy egyéb útiköltség, és a felszerelést sem adják ingyen. A vizsgaidőpontokat általában hetente vagy kéthetente tartanak, és legalább 8 nappal előre kell bejelentkezni rájuk. Nyári időszakban gyakorta betelnek az időpontok is, emiatt az engedély beszerzése általában 2 hetes papírbeszerző hercehurcát igényel.
Nem túl vonzó lehetőség, ha valakinek hozzám hasonlóan semmi felszerelése nincs, és még azt sem tudja, hogy tetszik-e neki a horgászat, fog-e egyáltalán egynél több alkalommal próbálkozni. Gondolom mások is fennakadtak a múlt századi, nonszensz szabályozáson, ezért az illetékesekre elég komoly nyomás nehezedett. Valószínűleg ez hívta életre a turista horgászjegy lehetőségét, amelyről horgászegyesületek honlapjain érthető okokból nem érdemes információt keresni.
Turista horgászjegy
Ellentétben az állami horgászjeggyel a turista horgászjegy rendszerén nem érezni, hogy a rendszerváltás előtt szocializálódott, mára nyugdíjas bácsikák alkották volna meg. Felhasználóbarát, olcsó, online beszerezhető és már-már európai szinten egyszerű.
- Kell hozzá egy egyszerű online vizsga, amihez a honlapról tananyag is letölthető PDF formátumban. Ennek nincs külön díja, és a magyar mellett angolul és németül is elérhető, és a normál vizsgához hasonlóan ezt is csak egyszer kell letenni. 20 kérdés, kérdésenként 120 másodperc puskázási idővel. A vizsga egy napon belül is ismételhető háromszor, aki ezt nem teszi le, annak tényleg nem való semmi hegyes a kezébe. Korrekt.
- Semmiféle tagsági és egyéb sarc nincs, sikeres vizsga után 2000 Ft online (bankkártyás) befizetésével, tetszőleges dátumtól igényelhető a 90 napra érvényes turista horgászjegy. Ez egy kinyomtatható PDF dokumentum, ami mellett ott a fogási napló is szintén PDF formátumban. A 6 darab A4-es oldal kinyomtatása után mehetünk is a vízpartra napijegyet venni.
- A napijegy kiváltására jogosít ugyan a turista jegy, de a napijegyet kiállító halőrök erről nem minden esetben tudnak. Én az adott horgásztó üzemeltetőjénél e-mailben kérdeztem rá konkrétan a turista horgászjeggyel kiválható napijegyre. Az igenlő válaszról az e-mailt kinyomtatva szintén magammal vittem, és természetesen jól is jött. A napijegy árát és az elvihető halak számát tekintve a turista jegy azonos a normál állami horgászjeggyel, egyetlen eltérés köztük, hogy a turista jegy egy időben csak egy bottal („készséggel”) teszi lehetővé horgászatot.
A turista horgászjeggyel tehát 7-8 ezer forintból megúszható a horgászat engedély része. A turista jegy kiváltása vizsgával együtt is 1 óránál kevesebb időt rabol el az életünkből. A vízparton gyakori az ellenőrzés, emiatt vicces, hogy a halőrök mellett a vízparton ellenőrző egyéb személyek sem tudnak a turista jegy létéről, de az érvényes napijegy megléte esetén ők ezt már nem is igazán forszírozzák.
A horgászatban kezdők számára azt ajánlom, hogy a turista horgászjeggyel ismerkedjenek meg a horgászattal. A 90 nap nagyon sok idő, sok horgászat fér bele, egy egész nyarat felölelhet. Ha valaki nagy kedvet kap a horgászathoz, akkor ennek tudatában a következő évben már könnyebben viseli el az állami horgászjegy árát és a megszerzésének procedúráját.
A vízpartra szigorúan tilos Internet eléréssel kimenni! Ha a telefonodon elérhető a net, akkor egy-egy unalmas időszakban biztosan előjön a „rápillantok a rendszerre” vagy „megnézem a leveleimet” érzés, amivel pont a vízparti horgászat nyugalma száll el. Ha kell, vigyél okostelefont, de némítsd le és tedd a hátizsák aljára. Marhára nem kell becsekkolnod sehová, és a nagy halak képeinek megosztásával is várhatsz. Ha pedig a rendszered 24 órát sem bír ki a beavatkozásod nélkül, akkor úgyis illene pályát módosítanod, és lehet, hogy pont a halőr szakma való neked.
Felháborító, hogy a köztulajdont képező vizek hobby horgászati lehetősége nem alanyi joga a tulajdonos állampolgároknak, hanem egy abberált kaszt hitbizománya akik irreális uzsorafeltételek teljesítéséhez kötik a jogból hatóságilag kizárt polgárok korlátozott visszaengedését tulajdonukkal rendelkezéshez.
Ha az állam pénzt akar kapni, alkalmi pecázótól akkor áruljon a halőr napi jegyet. Nem tőlük kellene védeni a halakat, hanem azoktól, akik természetes szükségletüket messze meghaladó, sportnak nevezett tömeges halfogással és visszaengedéssel kínozzák a halakat. Az teljesen abszurd, hogy egy turista, aki talán semmit se fog fizessen egy mázsa hal árát előre, meg vizsgázzon és vezessen fogási naplót mint egy halász vállalkozó.